Gdy pieniądze z unii miały wpływ na cenę, trzeba zapłacić VAT
Jeśli gmina prowadzi inwestycję z częściową odpłatnością mieszkańców, to udzielana dotacja nie może być potraktowana jako dofinansowanie ogólnych kosztów jej działalności czy realizację zadania własnego.
W styczniu 2018 r. gmina wystąpiła o interpretację w zakresie określenia podstawy opodatkowania dofinansowania ze środków europejskich projektu "Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie". Ubiegając się o dofinansowanie, gmina nie wskazała podatku naliczonego od wydatków na inwestycję jako wydatku kwalifikowanego projektu. Na podstawie umów z mieszkańcami, w zamian za ich odpłatność gmina miała wykonać montaż i podpięcie instalacji na budynkach mieszkańców oraz na gruntach poszczególnych nieruchomości.
Instytucja zarządzająca, udzielając dofinansowania, przeznacza dotację na całość kosztów projektu. Dotacja przeznaczona jest na pokrycie wydatków kwalifikowanych do programu, a gmina decyduje, czy część kosztów zostanie poniesiona przez mieszkańców, sfinansowana przez nią z kredytu czy ze środków własnych. Dotacja dotyczy kosztów budowy instalacji. Warunki rozliczenia dotacji oraz wysokość dofinansowania nie są uzależnione od sposobu finansowania wkładu własnego. Z wniosku wynikało, że wysokość dofinansowania zawsze wynosić będzie 85 proc. kosztów kwalifikowanych, bez względu na liczbę nieruchomości zaangażowanych w projekt. Gmina pytała, jaka jest podstawa opodatkowania usługi, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta